film uandeWGCk DEMEULEMEESTER EN ERAUW IN HET OUD HOSPITAAL ANTON COGEN IN «JEAN-JACQUES ROUSSEAU» PROVINCIAAL KOORZANG TORNOOI TE AALST het linnen doek 1 JULIA' 20 - 18.1.1980 - De Voorpost Eén der statïe^var^Armand De Meulemeester en een «schets» van één der 14 staties touw slaan. aeest gevaarlijke. gewonnen, zelfs'r verschopi begint sti <La derobade» Daniël Duval ae, niet voyeun Daar de festivalkoorts ons de laatste dagen te pakken heeft gehad op filmgebied en dit met bet fllmgebeuren te Gent en volgende weken met het filmfestival te Antwerpen en Brussel, hebben we nog net even de tijd gevonden om als Olm van de week voor de filmliefhebbers ln Aalst, de uitstekende film van Fred Zinneman 'Julia' voor u te kiezen. Deze twee uur durende prent ls te zien op donderdag 24 Januari 1980 ln een organisatie van de katholieke filmliga van Aalst, die hiermee aan haar klapstuk van bet seizoen toe ls. moord. Haar stoffelijk overschot Deze produktle kreeg talrijke be kroningen ln 1978 onder andere een drietal Oscars voor de beste mannelijke tweedeplansrol voor Jason Hobards, de beste vrouwelij ke tweedeplansrol voor Vanessa Redgrave en het beste scenario gebaseerd op stof uit een ander medium. Het ls onnodig om de regisseur Fred Zimmerman aan u voor te stellen, die wordt gerekend onder de drie beste regisseurs van "iHywoodJIet de Dim 'Julia' be- k.ös hij nog niet te zijn afge schreven en dit op zeventigjarige leeftijd. Het scenario van de film geba- zeerd op het verhaal ln het boek «Penttmento» van i.innn Hellman, gaat over de schrijfster zelf en Julia een schatrijke erfdochter. Betden zijn van Jongsaf boezem vriendinnen, die mekaar Ingevolge de veelbewogen Jaren dertig uit het oog hebben verloren. Julia ls naar Wenen verhuisd om bij Freud te studeren en raakt betrokken bij de strijd tussen Joodse en natlo- naal-soclallsUche studenten. Als ze Lillian om Qnanclele hulp vraagt, maakt deze van een Russi sche uitnodiging tot bijwoning van een toneelfestlvaJ ln Moskou ge brulk om een bedrag van 50.000 dollar naar Berlijn te smokkelen teneinde de slachtoffers van het naziregime te helpen. In Berlijn ontmoet ze Julia, die bi] haar verzet tegen de nazi's een been beeft verloren, maar die niettemin de strijd tegen het fascisme onver droten voortzet ln Moskou aange komen, verneemt Lilian dat baar vriendin door de nazi's Is ver waar Lilian haar vriendin de laat ste eer bewijst alvorens vergeefse pogingen te doen het onwettige kind, dat Julia b(J een bakker zou hebben achtergelaten, op te sporen. 'Julia' ls een Olm over herinnerin gen, herinneringen van Lilian Hellman aan vriendin Julia en aan haar twintigjarig samen zijn. In 'Julia, gaat het over een vrouw die ln een dilemma ver keert ze moet naar haar beste geweten handelen en vecht niet zozeer tegen een tegenstander dan wel tegen zichzelf. Zwakke plekken vallen er ln de film van Fred Zimmerman niet plete vrouw' te zijn ln de volle betekenis van het woord. Julia ls geen feministische strijdlllm: hij overstijgt het militant eenrich tingsverkeer. Jane Fonda en Va nessa Redgrave hebben hun perso nage belichaamd door een formi dabele vertolking heen. Maar het zou onfair zijn om zich blind te staren op die schitterende vrou wenrollen en geen oog te hebben voor de knappe kompositlerollen van akteurs zoals Jason Robards als de detektlveromanschrijver Dasblell Mammet, Lilians vriend en levensgezel en van Maximilian ScheO als de geheimzinnige bood schapper. De kineast doet zijn Een film die door de echte liefheb bers niet mag worden gemist Te zien op donderdag 24 Januari 1980 om 20 uur ln de zaal Pont straat 11 en Hoogstraat te Aalst een katholieke filmliga vertoning. R. Anton Cogen bracht in-de Madeion JJ. Rouseau. (Geert) gen, camerawerk en met akteurs zoals Jane Fonda ln de rol van Lilian en Vanessa Redgrave ln de titelrol brengen ze de Olm om naar te kijken. Julia ls een vrouwen film, dit wil zeggen een film waar- In vrouwelijke hoofdpersonages, vertolkt door aktrlces die spel- kreatles leveren, centraal staan. Een film om het met Jane Fonda te zeggen, waarin aktrlces de kans hebben gekregen 'een kom Elk jaar organiseert de provincie Oost-Vlaanderen via haar Sociale en Kulturele dienst, vroeger onder de direktie van Dr. Marcel Grypdonck en nu onder die van Dr. Huys, tornooien om het peil van de muziekverenigingen en zangkoren op te tillen. Aan deze tornooien zijn tweede, eerste, uitmun- klasseringen verbonden tendheid en ere-afdeling gaande van derde over en de provincie verleent voor twee of vier jaar toe lagen als kompensatie voor bijkomende kosten. De tornooien voor muziekverenigingen heb ben plaats tussen 10 mei en 28 juni en uit het Aal- sterse neemt de Herder- semse Harmonie «Con cordia et Docilitas» er al vast aan deel in de 1ste kategorie. Voor de zangkoren werd de volgende regeling ge troffen: Zaterdag 9 februari: te 14.30 u. in de stads schouwburg te St.-Ni- klaas Zaffelare: Gemengd Zangkoor «St.-Cecilia- koor» (3e) Dendermonde: Ge mengd koor «Cante- cleer» (1e) Dendermonde: Ge mengd koor «St.-Grego- rius» (1e) St.-Niklaas: Gemengd koor «Psallite» (uitm.) Zondag 10 februari: in het St.-Jozefinstituut te Zwijnaarde te 10 u. St.-Denijs-Westrem: Ge mengd «Don Bosco- koor» (3e) Gent: Gemengd koor «Mariakring Marien Theeren» (1e) Gent: Gemengd koor «Gents Madrigaalkoor» (ere) 's Namiddags vanaf 14.30 u.: Eeklo: Mannenkoor «De Welgezinden» (1e) Deinze: Gemengd koor «Cantabile» (uitm.) Mariakerke: Gemengd koor «Rund (ere) Zaterdag 23 februari 14.30 u. in de stadsfe zaal te Aalst. St.-Lievens-Houtem: mengd parochiaal koor «De Livinisten Ninove: «Ninoofs mengd zangkoor» (1i Heusden: Mannenl «St.-Barbara» (1e) Aalst: Mannenkoor Musica» (uitm.) De jury bestaat uit zitter deputee R. Timj man, ondervoorzitter] tureel adviseur Dr. Huys en leden Berti Keyzer, Julien Mesti Prosper Goethals, Leens en Kamiel C( mans. Cinema Palace Moesten wij nu niet beter weten, dan zoiiden wij zeggen dat het vriesweer ook de films in de Aalsterse bioskoopzalen bevroren heeft. Inder daad, in cinema Palace bijvoorbeeld de twee kaskrakers van vorige week op de affiche. Voor de benedenzaal is dat «The champde kampioen en voor de studio agent 007, James Bond in «Moonraker». Nog een ekstra laatste week verlenging bij voor deze laatste film, wie hem dus nog niet gezien heeft zal rap moeten zijn. Cinema Feestpaleis Zaal 1 Hier valt de enige nieuwe film te noteren die deze week in roulatie gaat: «The Warriors» van Walter Hill. The Warriors, is het verhaal van de schrikaan jagende terreurbenden die New York onveilig maken. Op het gebied van onveiligheid breken de p Amerikaanse steden trouwens alle rekords. Overigens een triest rekord dat te wijten is aan de talrijke gangsterbenden die de straat en de metro afschuimen en die niet terugdeinzen ook grijsaards te overvallen. Niemand kan nog beweren dat hij tegen een dergelijk soort geweld beschermd is, of zich tegen een dergelijk soort kan verdedigen. Sol Yurick, de auteur van het boek waarvan de film geïnspireerd is, is trouwens van mening dat niets effektief kan helpen, dat alleen kleine beetjes helpen, en een van die beetjes is zijn film «The Warriors» die tot een bewustwor ding moet leiden. Waarover gaat het verhaal? Verschillende benden teisteren 's nachts Ame-1 rika's hoofdstad, New York. Gewoonlijk be kampen deze benden ook nog mekaar. Om deze rivaliteit een einde te stellen heeft leider van de Gramercy riffs het idee een grote vergadering van alle benden op te zetten. In zijn ogen telt slechts één zich groeperen om de teugels van de macht handen te nemen en aldus de hele stad overheersen. De meeting loopt echter af op een drama wanneer de leider, onder het oog van dejgrj menigte wordt neergekogeld. r Van de verwarring die daaruit ontstaat maakt,' de moordenaar gebruik om een lid van dejg Warriors te beschuldigen van deze moord. Deze bende moet dan ook op de vlucht slaan. lser Zij zullen altijd vervolgd worden, tenzij zij feai kunnen bewijzen dat zij de sterksten zijn. zc Daarvoor zullen zij echter moeten afrekenen Ler met de Baseball Furies, de meest gevaarlijke, en meest meedogenloze vijand. De Warriors geven zich niet gewonnen, zelfsr e, al beseffen ze dat de strijd lang en moordenda, zal zijn. Maar misschien zullen eerlijkheid recht wel zegevieren, zelfs bij de lingen... van de maatschappij. Een film die niet alleen sensationeel is, die ook wat te denken overlaat. Vele ameri kaans steden hebben inderdaad onder 'plaag' te leiden, en deze 'plaag' over te waaien naar Europa, gaan wij he zover laten komen? Zaal 2 «Teas» de film van Roman Polanski, die he hart van de kijkers veroverd heeft blijft hie nog een week langer doorlopen. Zaal 3 Voor de tweede week loopt hier of «De Dans ontsprongen» van Daniël verder. Deze prent die op sublieme, niet ristische wijze de prostitutiewereld boogt op het uizonderlijke akteertalent o.a.; Maria Schneider (Last Tango) en Miou. Op 14, 17 en 18 januari, telkens om 20.15 uur, brengt Anton Cogen in de zaal Madeion (Grote Markt Aalst) eenmanstoneel .van hoog niveau. «Jean-Jacques Rousseau» werd samengesteld door beraard Chartreux en lean Jourdheuil. Het Progres sief Aalsters Collectief Theater (PACT) programeert het stuk in een uitstekende vertaling van Maggy Van Herreweghe. Voor deze vertoning werd een deel van de Madeion omgevormd tot een sfeer vol teatertje dat plaats biedt aan een veertigtal toeschouwers. Nog te veel, zoals we konden vaststellen, maar de af wezigen hadden eens te meer ongelijk. Het dekor is nogal bizar: links een .ent met kampeergerief (natuur), rechts een mas sa boeken kris kras door elkaar (kuituur). Natuur en kuituur, het leven van Rousseau. De uitgelezen teksten handelen over zijn teleurstelling in de vriendschap, zijn mis prijzen voor het theater (vooral het -genre comi- que - van Molière) en de louterende kracht van de natuur en van de stille eenzaamheid. De moralist Rousseau, hoewel aanwezig, komt minder aan bod. We wor den des te meer gekon- fronteerd met een mijme rende beschouwende eenzaat. Anton Cogen is aktief als freelance-akteur, regis seur, lesgever voor dracht en diktie en mede werker aan hoorspelen uitgezonden door de B.R.T. Hij brengt de tekst op een heel gevoelige manier; zelfverzekerd maar so ber, heftig en fluiste rend, het ene ogenblik een waterval van woor den en even later een even geladen, haast pijnlijk stilzwijgen. Het woordelijk herhalen van deze of gene gedachte die de kern uitmaakt van een beschouwing is niet alleen een stijlfiguur, maar ^komt vooral over als een aansporing van Rousseau om met hem mee te denken. Cogens fysionomie leent zich zeer goed voor een der gelijke vertolking. Een subtiele glimlach, half toegeknepen ogen, even trekken met een mond hoek, het komt zeer na tuurlijk over en legt de klemtoon waar die past, wat bijdraagt tot de ge voeligheid. De naar ons gevoel soms te teatrale armbe wegingen zijn niet echt storend maar het wordt wel moeilijk om de volle aandacht bij de tekst te houden. Jean-Jacques Rousseau, in een regie van Monique Schrans, is een ambi tieuze onderneming. Een schot midden in de roos. T.V. In het Oud Hospitaal loopt een tentoonstelling met werk van Yvonne Erauw en Arm and Demeule- meester. De schilderijen van Yvonne Erauw dragen haast alle de titel «Sfeer van licht of schaduw». In het spel van licht en donker geeft deze kunstenares de wisseling van het leven weer. Elk doek heeft zijn eigen persoonlijkheid door de architekturale op bouw waarin de afbakening van het licht tot uiting komt. De lege ruimten die elk werk vullen verwijzen naar het metafysische, het geheimzinnige, het onbereikbare. Hierdoor kan elke toeschouwer de schilderijen interprete ren naargelang van zijn :igen gemoedstoestand, die natuurlijk wisselt en momentsgelxmden is. Steeds is het onzekere aanwezig, onbewust voelen we ons aange trokken tot wat achter de muur ligt, tot het myste rieuze van het leven. De konkrete elementen zoals stenen, zand en metselwerk brengen de toeschouwer terug tot het zintuiglijk waarneemba re, maar zijn zeker niet essentieel voor het oeu- ne. In sommige doeken Lijken ze ons zelfs eerder •torend en wordt het moeilijk boven het her kenbare uit te stijgen om de psychische dimensie te ontdekken die hoe dan ook aanwezig is. De Kruisweg door Ar- mand Demeulemeester, bestemd voor de Trappis tenabdij St. Sixtus in Westvleteren, is een prachtige, zeer doorleef de weergave van het lij- densverhaal. We laten de kunstenaar zelf aan het woord: «De opdracht wekte in mij een gespannen verlan gen die overging in een angstige drang om eraan te mogen beginnen. Naarmate de kruisweg gestalte kreeg, ontlook de hoop dat ik de taak zou aankunnen, en de ganse tijd heb ik er met veel liefde aan gewerkt. De kruisweg is niet sue- Een typisch werk van Yvonne Erau (Geert) cifiek historisch, maar ik liet mij inspireren door de bijbeltekst. Kristus draagt werkelijk een kruis, waar het histo risch gezien enkel de dwarsbalk was. Deze voorstelling roept voor ons het teken van de Kristus-mens op. De natuur en de Kosmi sche elementen, zon en maan, als achtergrond steeds aanwezig, vinden hier hun betekenis in de verbondenheid van de Cisterciënzers met de na tuur en slaat symbolisch terug op de tuin van Eden het aards Para dijs. De kruisweg begint in een hof, Getsemanie, en eindigt in een tuin, waar Kristus terug levend, ver rezen bij ons is. Door de kruisweg heen loopt de hoofdgedachte: «de Verrijzenis». Van daar de dominerende Kristusfiguur». De kruisweg omvat 12 staties; iedere statie meet 1,5 m x 1,5 m. Het laatste avondmaal, in drieluik meet 4,5 m x 1,5 m. De figuren zijn levens groot, zodat de monniken bij het mediteren als het ware in de stoet mee op stappen, in de slotgan gen van de abdij. Demeulemeester onder scheidt zes fasen in het lijdensverhaal: het mys tiek voorspel, het morele lijden van zijn volgelin gen, de fysische foltering door zijn vijanden, de konfrontatie van de mens met de lijdende Kristus, de opperste liefde en de overwinning van het «licht». Het bruine kleu rengamma in de eerste staties doen ons denken aan de Vlaamse expres sionisten (Gust De Smet, Permeke...). Geleidelijk aan dringt zich een meer Duits gerichte expressio nistische stijl op. De the makeuze werkt dit in de hand. De duistere kleu ren zijn typisch voor een kristelijk expressionis me. Naar de vorm is er een treffende verwant schap met Nolde (1867- 1956), die kort na de eeuwwisseling hetzelfde thema behandelde. Pijn en smart worden sterk benadrukt, vooral in de gelaatsuitdrukkingen De manier van schilde ren (het omgaan met de materie verf) heeft vooral in de achtergrond- ab- strakte elementen. Zo wordt het doek niet hele maal toegeschilderd, waardoor het werk een frisheid krijgt: door het doek «onaf» te laten kreëert de schilder een sfeer van aktie en gela denheid. Armand De meulemeester leverde met zijn kruisweg prach tig werk, dat gerust de vergelijking doorstaat met dat van meer beken de namen. T.V. kruisweg. (Geert) prachtige

Digitaal krantenarchief - Stadsarchief Aalst

De Voorpost | 1980 | | pagina 20