Koninklijk bezoek: voor Wase Bedrijfsgilde mooiste bekroning Fabiola ontmoet Fabiola Open Schooldagen in VTBS Sint-Laurentius te Lokeren Week van het Natuurbehoud: 22-28 juni 1985 Zo zal onze nieuwe identiteitskaart eruit zien De Voorpost - 21.6.1985 - 3 Melsele. Ook de wijkschool Poenjaardwas present (Iv) Wie zeven dochters op een rijtje heeft, mag het zevende meisje Fabiola kerstenen. Een aloud gebruik, dat nog steeds in ere wordt gehouden. Een en ander heeft voor gevolg dat de koninklijke «peter- en meterkinderen» steeds present zijn wanneer peter of meter langs komt. Dinsdagnamiddag stond dus ook Fabiola Abbeloos uit Oudegem, zevende dochter van «Gentil-ke» Abbeloos te wachten met knalgrote rood-witte ruiker bloemen tot haar meter zou arriveren. Het was een blij weerzien, al moest koningin Fabiola toch heel even diep in het geheugen gaan zoeken wie zij nu eigenlijk voor zich had. Vader Abbe loos, altijd bij de pinken, loste het probleem vlug op met enkele foto's uit de oude doos en toen ging er bij de vorstin een lichtje op. Ze stelde prompt enkele vragen n^ar de toestand van het gezin, het schoolse leven, en nog zoveel meer vragen waarop de 14-jarige Fabiola Abbeloos verlegen en schuchter antwoordde. Totaal verrast was ze toen de koningin moederlijk besloot «Allez, geef me nog twee zoenen», waarop de beide Fabiola's het hoofd naar elkaar bogen en onder luid applaus elkaar een afscheids zoen gaven. De Wase Bedrijfsgilde voor Groente- en Aardbeitelers heeft vorig jaar haar 60-jarig bestaan gevierd en de mooiste bekroning voor die toch wel opmerkelijke verjaardag had deze week plaats met het bezoek van koningin Fabiola aan het aardbeiendorp. Hoe die vereniging van tuinbouwers ontstond en uitgroeide tot een gilde met professionele begeleiding vroegen we aan voorzitter Frans Van Moere en bedrijfsvoorlichters Van Bastelaere en Robberechts. Het prille begin van de aard- houden en ook werd besloten melt van 2.000 tot 20.000 vier- beienteelt in Melsele dateert tot het samengaan van de boe- kante meter. De gilde beschikt van het einde van de vorige ren- en hoveniersgilde. De ook over een eigen voorlich- eeuw. In die jaren was er in- toen bestaande staatstuin- tingsdienst; de h. Van Baste- derdaad op de doorsneeboer- bouwschool werd omgevormd laere houdt zich voornamelijk derij weinig weelde. Het aan- tot een vrije gewestelijke bezig met de aardbeienteelt, tal kinderen was groot, de tuinbouwschool. Dank zij een de h. Robberechts is meer ge- boerderij was klein en men betere scholing, voorlichting specialiseerd in de fruitteelt, zocht naar 'iets' om meer geld ook en gunstige prijzen, nam Luc VAN BROECK in het laadje te brengen. Er de teelt sterk toe. Het aantal was overigens weinig keuze: de eenruiters bedroeg in de top- haven van Antwerpen of over- periode 400.000 stuks. Ook het schakelen op meer rendabele vervoer was aangepast. In teelten. In Melsele was het plaats van de fiets waren het dokter Smet, een sociaal voe- vervoerders en opkopers die lend dorpsfiguur, die de men- met het paard en kar naar de sen aanraadde over te schake- markt in Antwerpen trokken, len op de teelt van de aardbei Maar de tijd stond niet stil. In 1934 werd de Hoveniersgil- Men streefde er naar de een- de boven de doopvont gehou- ruiters nog rendabeler te ma den. Dokter Smet was voorzit- ken. Hiervoor werden na de ter en de gilde werd gesticht aardbeien de meloenen ge- met 25 leden. Die Hoveniers- teeld onder plat glas. In 1962 gilde richtte elke zondagvoor- werd een nieuwe teelttechniek middag lessen in en dit gedu- uitgetest De planten die in rende 130 opeenvolgende we- augustus buiten opgeplant ken. Er was véél belangstelling werden, werden dan in decem- cn de resultaten bleven uitein- ber met kluit uitgestoken en in delijk niet uit. Was men in de volle grond van de kas ge- 1920 schuchter begonnen met plant De teelttechniek verbe- enkele eenruiters, dan nam de- terde, het planten met kluit ze teelttechniek, onder invloed werd overbodig, belichting van de lessenreeksen, een ho- werd ingeschakeld Er werd ge vlucht Ook de nabijheid toen een beroep gedaan op de van de Schelde had zijn in- voorlichtingsdienst om de vloed op de ontwikkeling van tuinders bij te scholen. In het de teelt. In Doel werden Rijn- Waasland waren toen twee Mebele. Ongeveer 2000 nieuwsgierigen waren op het grote plein samen gekomen om de bassen ^'e n'et meer in goede tuinbouwbonden aktief: in de Melsele. Boudewijn Van Osselaere, leerling van de gemeentelijke jongensschool, mocht de vorstin verwelkomen (Iv) koningin hartelijk te verwelkomen (Iv) staat waren afgebroken en het streek van Sint-Niklaas het hout werd door de hoveniers Verbond van Groentetelers en opgekocht om er de bekisting in Melsele de Hoveniersgilde. voor de eenruiters mee te ma- Begin van de jaren zeventig ken. Later werd overgescha- kwam het tot een fusie van keld op betonnen bekistingen, beide groeperingen en de h. Het was een hard leven: men Van Moere werd tot voorzitter plukte zolang het licht was en gekozen. De gilde telt zowat na enkele uren slaap was men 250 leden, waarvan het groot- recds om drie, vier uur op de ste deel in Melsele woont. Op vroegmarkt. Boerenzonen deze bedrijven neemt de aard- trokkcn beladen met dertig tot beienteelt een belangrijke veertig kistjes aardbeien naar plaats in. Dankzij de toegepas- Sint-Anneke, waar de veer- te methoden worden er nu boot hen naar de vroegmarkt aardbeien uit Melsele aange- van Antwerpen bracht. In 1931 voerd van februari tot decem- werd in Melsele een grote ber. De bedrijfsoppervlakte landbouwtentoonstelling ge- voor teelten onder glas schom- voordracht over inbraak-preventie Melsele. Koningin Fabiola. wilde van de heer De Rijck alles weten over zijn bedrijf (Iv) In de meeste belangrijke ste- houdt veldwachter Rousseau den voert de rijkswacht mo- op vrijdag 28 juni een voor- alctle, ?m h,Ll'lon/ drachl over |nbraak-preventie Melsele. Marleen Van de Ven en de heer en mevrouw De Rijck stonden de koningin te rusrwekkend aantal autodtef- Me„ kan ttrecht ïoor ee„ d tedriif (ht) stallen te kunnen tentgdnn- aantal nuttige raadgevingen en gen. «Auto op slot dtef bedol. zal ook op vee, Soorkotnen- ts hel motto van deze preven- dc s|„rdigheden worden gewe- e aktte. Met de vakantie zen Dc toord,,^, tegi', om voor de deur is het welücht - - 20 u. De h Rousseau volgde ook goed een aantal tips op Ie „„der al een kursus in Gint steken over hoc men de wo- waarbij inbraakpreventie een- mng best tegen inbraak kan traaj ston(j_ beveiligen. In de gemeentelij- LVB. ke jongensschool te Kieldrecht Melsele. Het diamanten echtpaar Paternoster werd ook voorgesteld (Iv) In de brochure nr. 36 van de reeks «Aspckten en dokumen- ten» uitgegeven door Belgi sche Vereniging der Banken gaat over «Verbruikerskrediet, bron van overmatige schulden last?». In de brochure vindt men verhelderend cijfermate riaal ter zake. Dc brochure kost 50 fr. en kan verkregen worden door overschrijving van dit bedrag op rekening nummer 210-0046684-79 van dc Belgische Vereniging der Banken met vermelding van de titel. Maandag 10 juni om 20 u. heeft in de aula van de Gene rale Bank nv.. Kouter 8 te Gent de slotvergadering plaats van het VKW. Gastspreker is minister van sociale zaken en institutionele hervormingen Jean-Luc Dehaene. Het derde Festival van het Lied te Maasmechelen zal plaatshebben op 24, 25 en 26 oktober en zal een zeer eigen karakter hebben. Heel wat buitenlandse artiesten die in ons land wonen, zullen er aan deelnemen. Deelncmingsfor- mulieren zijn vóór 31 juli te verkrijgen op het adres: Inter nationaal Festival van het Lied. Oudebaan 79 te 3640 Melsele. Albert De Ryck en sekretaris Van Boastelaere weten alles van het kweken van Maasmechelen. aardbeien af en brengen de koningin op de hoogte (Iv) Een bezoek aan een technische «chool is altijd een waardevolle ervaring Een bezoek aan de Technische School Sint-Lau- rentius is dat des te meer.. Deze school biedt immers een waaier aan studiemogelijkhe den die stuk voor stuk op ho ger secundair technisch of be- roepsnivcau uitgebouwd wor den: Electriciteit, elcctronica, hout, lasscn-konstruktie, mec hanica, nijverheidselcctriciteit, schilder- en dekoratictechnie- hen, werktuigmachines... En a's technologisch toemaatje is er het specialisatiejaar «auto matisering». het troetelkind van de school, en ook van de bezoekers die niet bang zijn van een konfrontatie met de wereld van chips cn compu ters... Waar elke specialiteit voortdu rend bijgestuurd wordt om aan globale kwaliteitsverbetering te doen, kan de VTBS Sint- Laurentius toch telkenjare uit pakken met een extraatje. Nieuwe programma's, nieuwe structuren, nieuwe werkplaat sen... een kontaktdag met het bedrijfsleven, op vrijdag 21 ju ni zal het mogelijk maken al dat «nieuwe» te evalueren. Een 50-tal bedrijfsleiders, zo wel van familiebedrijven als van grote meubelfabrieken, zegden hun medewerking toe. Doch we kunnen het verzeke ren: in de meer dan 30 te bezoeken werkplaatsen en la boratoria zullen alle speciali teiten van de VTBS hun beste beentje voor zetten. De moti- viatie daartoe is niet ver te zoeken: op de vooravond van het 65e schooljaar stromen de aanvragen naar geschoolde en gespecialiseerde vaklui bin nen. In deze tijd van jeugd werkloosheid toch wel een ver heugend feit! Konkreet: Open Schooldagen VTBS Sint- Laurentius Lokeren op zater dag en zondag 22 en 23 juni, telkens van 14 tot 18 uur. En vergeet niet: sedert een jaar is de school toegankelijk voor jongens en voor meisjes. J.V.L. De Dienst Natuurbehoud van de Administratie voor Ruimtelijke Ordening en Leefmilieu, organi seert een Week van het Natuurbehoud van 22 tot 28 juni '85. Het is de bedoeling om tijdens deze week leerlingen van het lager en lager-secundair onderwijs aan te sporen zich natuurvriendelijk te gedragen in de open ruimte. In de loop van de Week zullen bezoeken worden georganiseerd in en rond natuurgebieden. Leerlin gen zullen in schoolverband een halve dag rondge leid worden in die gebieden. Het accent zal daarbij liggen op het natuureducatie- ve. Vooraf zal een diareeks worden geprojecteerd die de doelstelling van de Week illustreert. Bij hun bezoek ontvangen de leerlingen een vouw- folder. Voor Bomem werd als natuurgebied de omgeving van De Notelaar gekozen waar recent een land- schapsleerpad werd ingericht. De rondleidingen gebeuren door de Dienst Leefmilieu van de ge meente Bornem, en door de VZW. De Notelaer. Scholen kunnen inschrijven via: Houtvesterij Antwerpen, Weidestraat 60, Berchem, tel. 03/239.10.02 2600 tWüM_lndegcho„w,n van dc ttcnrnmeliikc school voor plastische kunsten werd nn I dc nrii.su,trrikmr De kabinetsraad keurde zopas definitief het for maat van en de vermeldingen op de nieuwe identi teitskaart goed. Het formaat is nu gelijk aan dat van het rijbewijs, het huidige en ook het nieuwe dat Verkeersminister De Croo zal invoeren. Het be draagt 7,5 op 10,5 cm. De naam van ons land en de vermelding «Identiteitskaart» zijn in het Neder lands, Frans. Duits en Engels vermeld. De andere gegevens zijn in de streektaal gesteld. In het najaar wordt met de invoering begonnen bij de jongeren van 12 tot 16 jaar. voor wie de kaart gratis is. Voor de anderen komt de invoering later en aan een nog te bepalen prijs; die naar we uit betrouwbare bron vernomen. 250 fr. zou bedragen. Tegen 1990 moe ten alle Belgen een nieuwe identiteitskaart hebben. JM. WEIGHS SPECJM

Digitaal krantenarchief - Stadsarchief Aalst

De Voorpost | 1985 | | pagina 3