ien christelijke school, waar 9,99 procent onkerkelijk is ia voltooit Nicolas-ramen pylvi r Djf lUJ Mogelijk succes van een mislukte actie Veelbelovend onkruid <niorme activiteit in schoolgebouw in Rotterdams Oude Westen =ier generaties werkten sinds 1897 voor Tubbergens Pancratius IAG 22 MAART 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET -RH 9 Piet Hagen atet P.C.P.-Magazine van 28 Januari stond een advertentie waarin twee •npuslaste onderwijzers werden gevraagd voor de Van Asch van :ljcschool In Rotterdam. Temidden van vele andere personeelsadverten- ub Belangstellende (werkloze?) onderwijzers kunnen nog te kust en te gaan. Nog steeds zijn er aanlokkelijke aanbiedingen: riant woonhuis, omgeving, goed viswater, modern schoolgebouw en noem maar op. stenige voorwaarde die gesteld wordt is meestal dat de sollicitant instemt eeide christelijke doelstelling van de school. Tussen al die advertenties ;n),de oproep van de Van Asch van Wijckschool een vreemde uitschieter. n te school staat in het 'Oude Westen', één van de taalarme wijken van zo begon het verhaal in de advertentie. „Veertig procent van -i leerlingen is buitenlandertje. We hebben zes extra leerkrachten In ~«t om allerlei achterstandssituaties op te kunnen vangen en zo mogelijk Llfte werken. Ons team bestaat uit dertien mensen; daarnaast hebben we een Turkse leerkracht in dienst. We proberen met elkaar een collegiaal te vormen, wat met vallen en opstaan redelijk lukt. We zijn allemaal luxe winkels van de ^an achter zich laat en het Rijnhotel en het ïv^kpaleis „De Doelen" door .est-Kruiskade oploopt be- lIU,zich plotseling in een niet 1 ibardeerd stukje van het im van Rotterdam: het Westen. Een buurt die iet onderscheidt van de lersbuurt in Den Haag of p in Amsterdam. Hoge, ieks de eeuwwisseling 4wde huizen, nauwe stra- apto's. Midden in dat Westen staat de Van van Wijckschool. Een óud schoolgebouw in de Ipeykstraat, waarin vijf lassen en tweemaal klassen van de onder van de lagere school ge- fst zijn. Honderd meter in de Gaffeldwars zitten de hoogste klas- i de lagere school, ivolking van de school liegelt de buurt die sinds rlog steeds verder is afge- de middenklasse trok ar de ruimere buitenwij- 'de arbeider die het even volgde, en de laagst ilden en bejaarden bleven I |fr. De vrijkomende wonin- "tyerden dankbaar in ge gil genomen door Surina- 'en door buitenlandse ar- 1 Irsgezinnen. ie situatie is een goede jl van vitaal belang voor :t. Samen met buurt- en lizen en actiecomité's n de scholen de kern van :iale leven. het vergelijkt met de ideale omstandigheden ^oderne schooltjes in de ^welgestelde wijken, ver- 712 je je over de geweldige ïktlteit van een school als aCin een veel moeilijker situ- b(ln de afgelopen drie jaar is hele schoolsysteem op de 'aihg gegaan, het schoolteam evjtgegroeid van zeven tot tofen man, er is een tweede '0 blgebouw bij gekomen, er nieuwe leermiddelen ge de samenwerking met 'Pi tussen de 22 en 35 jaar. We zijn met elkaar en de andere wijkscholen bezig een aangepast leerplan In elkaar te spijkeren. We werken bijzonder nauw samen met de Rotterdamse schooladviesdienst. Onze groepen hebben ongeveer twintig leerlingen. Nlveaulezen en niveaurekenen zijn Inmiddels ingevoerd. Een werkplan wereldoriëntatie zijn we zelf aan 't ontwikkelen". De christelijke doelstelling van de school kwam in de advertentie ook ter sprake: „Onze schoolbevolking is voor 99,99 procent onkerkelijk. Toch willen we een christelijke school zijn. Ons uitgangspunt is: het Evangelie in de meest ruime zin. Met elkaar proberen we dat naar de werkelijkheid toe te vertalen. Regelmatig hebben we teambesprekingen over identiteit, waar je wel met je eigen mening moet durven komen." Voor alle duidelijkheid was aan deze tekst nog een P.S. toegevoegd: „Wie een doorsnee-baantje zoekt, kan beter niet solliciteren, want dat is zonde van de telefoonkosten of het papier." Inmiddels zijn twee nieuwe leerkrachten benoemd en wij zijn eens gaan kijken wat hun te wachten staat op deze wel zeer bijzondere school. dsi Illustratie op een mededelingenblad van de onderwijs- winkel in de Gaffeldwarsstraat in Rotterdams Oude Westen. de schooladviesdienst begint vruchten af te werpen, er is een nieuw gesprek op gang over het christelijk karakter van de school, er wordt meegewerkt aan de onderwijswinkel (ook in de Gaffeldwarsstraat), speciaal onderwijs voor buitenlandse kinderen is van de grond geko men, en zo kun je nog wel even doorgaan. Ondertussen is het aantal leerlingen zelfs nog iets gegroeid, wat voor een school in een oude stadswijk nogal opmerkelijk is. Puur gereformeerd De Van Asch van Wijckschool (kleuter- en lagere school) gaat uit van de Vereniging tot Stich ting en Instandhouding van Scholen voor lager onderwijs op Gereformeerde Grondslag in het westelijke gedeelte van Rotterdam. Officieel nog een puur gereformeerde school in een puur onkerkelijke buurt. Als er drie kinderen uit kerke lijk meelevende gezinnen op school zitten, is het veel. Toch proberen bestuur en leerkrach ten ernst te maken met het christelijk karakter van de school. Dat „gereformeerd" dekt de lading wel niet precies, maar er zijn belangrijker zaken om je druk over te maken dan statutenwijziging. De Van Asch Wijckschool is zo oud als de buurt en de bewo ners weten wat ze aan die school hebben. Als men in aan merking neemt dat de katho lieke school nogal wat kinde ren van buiten de buurt heeft en de openbare school de kleinste van de drie scholen is, heeft de Van Asch van Wijckschool nog het meest het karakter van buurtschool. Mevrouw G. van der Sluys, al 47 jaar kleuterleidster aan de Van Asch van Wijckschool, heeft de moeders en de groot moeders van veel kinderen nog op school gehad. Voorzover het dan Nederlandse kleuters be treft, want tegenwoordig is meer dan de helft van de 110 kleuters uit het buitenland af komstig. Spel-achterstand Over die buitenlandse kinde ren zegt mevrouw Van der Sluys: „Het fijnste is als je ze met vier jaar krijgt. Dan leren ze het makkelijkst Neder lands." Voor een kleuterschool is het bijna onmogelijk om bui tenlandse leerkrachten aan te stellen. Van de vijf leidsters van de school spreekt niemand Turks of Spaans. Maar kleuters kunnen in een groep met ande re kinderen snel een andere taal oppikken. „Onze voor naamste zorg is nog niet eens het taalprobleem, maar veel meer de achterstand in spel- ontwikkeling. Deze kinderen hebben minder mogelijkheden gehad om te spelen. Hun moto riek is uitstekend ontwikkeld, maar in hun spel zijn ze te kort gekomen", zegt mevrouw Van der Sluys. Een belangrijk gebeuren op de kleuterschool zijn de kerst- en paasmaaltijden. Dan komen ook de ouders. Gezien de sa menstelling van de buurt is het eigenlijk merkwaardig dat de ouders dat toch zo op prijs stel len. Dat geldt ook voor de lage re school. Schoolhoofd C. Lang straat zegt daarvan: „Op de een of andere manier betekent het toch wat voor de mensen. Als ze er iets tegen hadden, zouden ze hun kinderen van daag van school kunnen halen. De openbare school is om de hoek." Mevrouw C. Münninghoff, se cretaresse van het schoolbe stuur, maakt zich niét al te veel illusies over de evangeliseren de werking van de school. „Ik maak me rüet wijs dat die kin deren trouwe kerkgangers wor den", zegt ze. „Ik zou het al mooi vinden, als het hun toch ergens bleef heugen, zodat ze later een kans hadden de weg terug te vinden, als ze in moei lijkheden kwamen." Over het godsdienstonderwijs aan bij voorbeeld Turkse kinderen zegt ze: „De ouders weten dat wij hier uit de bijbel vertellen. Dat zullen hun kinderen ook meemaken. Maar als ze een dag per week les krijgen van de Turkse leerkracht, vertelt die hen uit de Koran. Wij vinden niet dat je mensen die in ons land het vuile werk komen opknappen het recht mag ont zeggen hun eigen godsdiensti ge opvoeding te geven." C. Langstraat, hoofd van de lagere school, heeft in de afge lopen jaren een belangrijke rol gespeeld bij de vernieuwing van de school. Met zijn colle ga's is hij een paar jaar geleden begonnen een nieuw systeem te zoeken, waardoor de kinde ren meer tot hun recht konden kómen. Je zat met te grote klassen, waarin je op zeer uit eenlopend niveau moest les ge ven. Vanaf kinderen die later naar de MAVO of HAVO gin gen tot en met kinderen die in het buitengewoon onderwijs thuis hoorden. Je was blij als je het tot vier uur uithield, maar aan het eind van de dag had je niet het idee dat je vooruit ge komen was." Op niveaus werken Toen is besloten kinderen die echt niet mee konden komen naar het buitengewoon onder wijs te laten gaan. Zonder over igens alle kinderen met leer- of gedragsmoeilijkheden af te schrijven, want dat is juist een Zo tekende een kleuter van de Van Asch v^o> Wijkschool een „juf in ver wachting". van de doelstellingen van de school: zoveel mogelijk kinde ren van uiteenlopende be gaafdheid een kans te geven. Na deze operatie bleef het nog moeilijk om in één klas zo les te geven dat werkelijk iedereen meekwam. Min of meer door de nood gedwongen is de school toen overgestapt op wérken op niveaus. Alle ochtenden zijn nu gereserveerd voor niveaugroe pen lezen, taal en rekenen. De middagen zijn voor gymnas tiek, creatieve vakken en we reldoriëntatie. De Van Asch van Wijckschool is een goed voorbeeld van het stimuleringsbeleid van de rege ring. Weliswaar is het Oude Westen geen officieel onder- wijs-stimuleringsgebied. maar in de praktijk geniet de school wel alle voordelen die daar bij horen. Langstraat: „We hebben gewoon keihard kunnen aanto nen dat je op zo'n school niets kunt bereiken met maar zeven leerkrachten voor veel te grote klassen. We hebben nu kleine groepen van ongeveer twintig kinderen. Ikzelf heb nu alle tijd voor de begeleiding van het te am. Dat is hard nodig voor je contacten met ouders, schoo ladviesdienst, andere scholen, de buurt, voor de vernieuwing van het schoolplan, voor het maken van eigen lesmateriaal (nu voor wereldoriëntatie), en zovoorts. Eigenlijk zou de school ook nog een conciërge nodig hebben. Extra leerkrachten De zeven extra leerkrachten die de school nu heeft zijn om verschillende redenen toegewe zen: één om het ambulante hoofd te vervangen, twee voor de buitenlandse kinderen, één als „boventallige" vanwege de gemeentelijke normen, en dan nog drie voor het stimulerings gebied. In de nota van minister over stimuleringsgebieden wordt de voorwaarde gesteld dat er nauw wordt samenge werkt met schooladviesdienst en buurtwerk. Voor de Van Asch van Wijckschool is dat geen punt: dat doe je vanzelf al. gr Jac. Lelsz BBERGEN Nog dit jaar wordt in de Sint Pancra- Ikerk te Tubbergen (Twente) het Nicolas-monument tooid. Het bestaat uit een 25-tal gebrandschilderde ten, waaraan vier generaties Nicolas sinds 1897 heb- gewerkt. Degene, die het monument mag afronden en zij doet dat met evenveel trots, voldoening als de is de in de Verenigde Staten wonende Sylvia tolas. Zij is de dochter van de vermaarde Joep plas, die 'Tubbergens Sint Pancratius onder meer acht prachtige ramen over de Apocalypse, de fenbaringen aan Johannes, heeft voorzien. 1 !1 juli 1972 bezocht de gla ir Joep Nicolas op verzoek enkele Twentenaren de Pancratiuskerk te Tub- m opnieuw. „Ze zijn toch :r dan het in mijn geest mij stond", waren zijn len toen hij zijn werk daar aanschouwde. Nicolas ;te de ramen, gewijd aan [Ipocalypse, in 1954. Enkele later voegde hij er nog ramen aan toe; ze hadden ékking op het Oude en het peJWe Testament, d vilt hij de kerk in de zomer had weergezien, schreef sl ijDat men mij vanuit Twen- TeI ïlwezen heeft op de moge- iiid van de voltooiing van ewerk dat belooft vrijwel lo*r weerga te worden, past 16 ïjl in mijn levensgeschie- e: Ik ben er dan ook zo elkig over als ik sinds tien- jaren niet meer geweest e: Vier dagen na zijn bezoek ^Tubbergen overleed de ot74-Jarige glazenier. Irveer in die tijd overleed olastoor H. C. Vredendaal. lehan die zeer geijverd had met Nicolas-monument in 'uèrgen voltooid te krijgen, 'azijn teraardebestelling |/»le opnieuw hoezeer de af- *womg ervan hem ter harte 'ajegaan. Hij uitte dat door leftgateren van een belang- ijÜedrag voor dat doel. Er wi een stichting onder odtterschap van de textiel- industrieel dr W. T. Kroese, die zich tot taak stelde het werk af te maken. De stichting, die de naam „Vier Generaties" draagt, heeft van vele kanten steun ontvangen. Op het ogenblik zijn de financiën na genoeg bijeen doordat dezer dagen twintigduizend gulden binnenkwam uit de nala tenschap van de Tubbergense kunstverzamelaar Roelof de Widt. Tubbergen is een van die gebie den in Twente, die destijds rooms-katholiek zijn gebleven, gevolg van het feit dat Olden- zaal twintig jaar lang in Spaan se handen was. Intussen bleef het voor de roomsen wel oppas sen. Daaraan herinnert bijvoor beeld de befaamde Kroezen- boom (boom van het kruis) op de Fleringer Es. Hij staat er nog steeds en in de vrijmoe digste schattingen moet deze eik nu zo'n duizend jaar oud zijn. Officieel samenkomen mocht niet. Men deed het op een adellijk erf of in een boe renschuur. Werd dat te riskant, dan trokken de roomsen de na bijgelegen landsgrens over, of ze hielden de mis onder de Kroezenboom, waar eventuele verspieders al van verre waar neembaar waren. Dat is alle maal verleden tijd, de scherpe kantjes gingen er af en allerwe- ge verrezen kerken. Tubber gens Pancratius dateert van 1897. Zij werd gebouwd in neo- Sylvia Nicolas (vierde ge neratie) die het Nicolas- monument in de Sint- Pancratiuskerk te Tubber gen zal voltooien. gotische stijl. Architect was Alfred Tepe, leerling van Pierre Cuypers. Bij de inwijding was ook de grote dr. H. J. A. M. Schaepman aanwezig. Hij is in Tubbergen geboren. Aan de rand van het plaatsje is een meer dan levensgroot standbeeld voor hem opge richt. Lie ouaste ramen in de Sint Pancratiuskerk dateren van 1897. Ze werden vervaardigd door Frans Nicolas en zijn twee zonen Charles en Francois. Men moet ze zien in het licht van die tijd. Ze zijn onder meer gewijd aan Sint Bonaventura, Sint Ludovicus van Toulouse, Sint Augustinus, zoon van Mo nica, bisschop van Hippo en schrijver van de Confessiones, Ste Theresa van Avila, Ste Ca- tharina van Sienna en Ste Cla ra, stichteres van de Orde der Arme Clarissen. Er behoren ook wel enkele bijbelse voor stellingen toe, zoals de geboor te van Christus, maar de heili gen hebben een zwaar accent. Het zou meer dan een halve eeuw duren voordat de reeks gebrandschilderde ramen kon worden voortgezet. Maar die werden dan ook het pronkstuk van de kerk, al beseffen we dat een dergelijke karakteristiek in dit verband weinig gepast is en eigenlijk banaal klinkt. De acht ramen van Joep Nicolas, geïnspireerd op de Apocalypse, de Openbaringen aan Johan nes. Ze geven in beelden en symbolen de inhoud van de Apocalyps weer. Moed en vertrouwen In een fraai boekje, magnifiek geïllustreerd ook, dat de stich ting „Vier Generaties" kortge leden ter ondersteuning van haar actie heeft uitgegeven (kosten: vijf gulden) lezen we: „Dit boek (de Openbaringen aan Johannes) vond zijn ont staan tijdens de eerste chris tenvervolging en.de opzet er van was om aan de jonge chris tenkerk moed en vertrouwen te geven. Zo is het een boek ge worden van geestelijk verzet. Het beschrijft talloze, onvoor stelbaar gruwelijke vervolgin gen, die de Kerk zal moeten overleven, want de uiteindelij ke overwinning blijft volgens de belofte van Christus de Kerk voorbehouden. De ramen hebben dus wel een actueel on derwerp want ook in onze dagen is er veel strijd tot in de boezem van de Kerk toe. Zij geven door hun voorstellingen ons de hoop en het vertrouwen, dat ook wij deze innerlijke en uiterlijke crisissen van de Kerk te boven zullen komen en dat het geloof zal zegevieren". Aan deze indrukwekkende reeks heeft Nicolas nadien nog twee ramen toegevoegd. De on derwerpen zijn aan het Oude en het Nieuwe Testament ont leend. Ze betreffen resp. de wetgeving op de berg Sinaï en de Bergrede met de zaligspre kingen. Onder de ramen van Joep vindt men veertien bron- jen van de Kruisweg, werk van jijn vrouw, mevrouw Suzanne Nicolas-Nys. Nog een achttal beglazingen vroeg om vervan ging. Hierover werd met Joep Nicolas in contact getreden. Zoals gezegd, hij kwam kijken (was enthousiast en had me teen ideëen) maar het was hem niet gegeven de zaak af te ron den. Nu hoopt zijn dochter Syl via, de vierde generatie, het karwei te voltooien. Kathedraal Sylvia heeft na '56 de glaze nierskunst van haar vader ge leerd. Voor die tijd studeerde ze onder anderen bij Zadkine, volgde ze anatomielessen aan de Arts Students League te New York, publiceerde ze met haar zuster Claire een tweeta lig tijdschrift (Marsyas), ont wierp ze kostuums en dergelij ke voor het Ballet et Choeurs Basques Etorki te Parijs en studeerde ze theologie. Ze heeft veel geëxposeerd en voer de tal van opdrachten uit. Ook voor de Church of the Annunci ation te Washington ontwierp ze tien ramen. Ze is getrouwd en heeft drie kinderen. Nog twee In de afgelopen jaren heeft ze al enige ramen in de Sint Pancratius te Tubbergen aan gebracht. Wat nu resteert zijn twee ramen, waarvan het ene betrekking heeft op Abraham en Izak (de offerande) en het andere op de doop van Chris tus (door Johannes). Sylvia, die haar ontwerpen maakt in Mont Vernon (USA), hoopt deze uit te voeren in een haar ter be schikking staand atelier te Venlo. Pastoor J. H. J. Sta pelbroek verwacht dat de inge bruikneming ervan kan samen vallen met de viering van het feit dat Tubbergen vierhon derd jaar geleden tot een zelfstandige parochie werd ver klaard. De bejaarde heer L. J. Esnuis, rustend arts te Tubber gen, die ook in het bestuur van de stichting „Vier Generaties" zit, zei: „De Pancratius is een kleine kathedraal". Hij heeft gelijk. Wie eens in de buurt van dit wat excentrisch maar won derschoon gelegen Twentse plaatsje komt, moet er beslist binnenstappen. Hoe gaat het Joep Nicolas, schepper van de Apocalypse-reeks in Tubbergens Sint- Pancratiuskerk. met gebrandschilderde ramen, als je ze van buiten bekijkt? Ze maken een zwarte, haast be- walmde indruk. In Tubbergen is het niet anders. Maar wie de kerk betreedt en de ramen met hun weelde aan gedachten zo wel als hun weelde aan kleuren tegen het daglicht beziet, krijgt het gevoel werkelijk te staan in het voorportaal van een andere wereld. door Rob Foppema De indrukwekkende daling van het gebruik van kalme rende middelen (tranquillizers) zou wel eens een onver wacht succes kunnen zijn van een overigens nogal mislukte actie. Dat is bij wijze van uitzondering in deze rubriek geen conclusie uit wetenschappelijk onderzoek. Het is een in de praktijk opgekomen ver moeden, dat misschien wel nader onderzoek waard is. Vorige week maakte de organi satie van de geneesmiddelenin dustrie (Nefarma) bekend dat de verkoop van tranquillizers in twee jaar tijd bijna tot de helft was teruggelopen. Dat was heuglijk nieuws, omdat in brede kring de indruk bestond dat er wel erg veel werd ver kocht, en dat men daarmee veel gebruikers toch in de kou liet staan. Een tranquillizer doet namelijk vrij precies wat de naam aan geeft, maar ook niet veel meer. Mensen die, door welke oor zaak dan ook, aan te grote spanningen blootstaan, en daardoor nerveuze of lichame lijke klachten krijgen, voelen met een tranquillizer de span ningen langs zich heen glijden. Daardoor kunnen ook de klachten verdwijnen. Maar aan het grondprobleem verandert daarmee nog niets. Er zijn dan, schematisch ver eenvoudigd, twee mogelijkhe den. Een periode van „kunstmatige rust" kón genoeg zijn om de geestelijke draagkracht te herstellen. De patiënt kan daarna zijn of haar problemen weer aan, weet ze op te lossen of leeft ermee ver der. In dat geval is de tranquil lizer met succes en dus ver antwoord gebruikt. Wanneer dat spontane herstel niet optreedt, wordt het een heel andere zaak. Dan is er gerichte hulp nodig bij het op lossen van het grondprobleem. Blijft zulke hulp uit, dan is het verleidelijk om het probleem „blijvend" af te dekken door met het slikken van pilletjes door te gaan. Maar dat levert een uitzichtloze situatie op waar uiteindelijk alleen de ge neesmiddelenindustrie beter van wordt. Vandaar de bezorgdheid over het toenemende gebruik van kalmerende middelen, vandaar de vreugde dat die ontwikke ling in vrij korte tijd zo radicaal is omgekeerd. Vandaar bijvoor beeld de eerste reactie van apo thekersvoorzitter Van Nieu- wenhuis: „We hebben met z'n allen toch wat bereikt." Misschien had hij in meer di recte zin gelijk dan hij zelf dacht. aanbieden van wat vaak niet meer is dan een schijnoplos sing? Een man uit het vak, met wie ik daar onlangs over sprak, vond dat vanuit zijn brede ervaring een te optimistische veronder stelling. „Ik geloof er geen biet van dat de artsen zoveel veran derd zijn," zei hij. „Als Je mij vraagt, komt het van de gele stickertjes." Dat zijn de plakkertjes die door de apotheken zorgzaam op bijna alle afgeleverde tran quillizers worden geplakt, met het waarschuwende opschrift „Dit geneesmiddel kan uw rij vaardigheid beïnvloeden." Het ironische van de zaak is, dat die gele plakkertjes worden aange bracht omdat de afspraak is mislukt. Moeilijk Langzaam De vraag wié er nu precies watt bereikt heeft, is ongemeen boeiend, omdat medische con sumptiepatronen zich in de praktijk meestal maar lang zaam laten beïnvloeden. Uit gaande van ons schema vallen maar een paar mogelijkheden op te stellen. Het is theoretisch denkbaar dat wat we „spon taan herstel van geestelijke draagkracht" noemden, ineens veel vaker optreedt. Maar dat lijkt te mooi om waar te zijn. Evenmin is het erg waarschijn lijk dat gerichte hulp bij het oplossen van menselijke en maatschappelijke problemen in zo korte tijd zoveel effectie ver zou zijn geworden. Met alle respect voor de inspanningen van talloze hulpverleners: er lijken geen factoren aanwijs baar waardoor zij ineens meer zouden kunnen bereiken. Voor het zoeken van oorzaken zouden we dan terug moeten naar de groep die in de eerste plaats verantwoordelijk is voor de omzet van tranquillizers, de Nederlandse artsen. Al die kal merende middelen zijn immers alleen op recept verkrijgbaar, en elk recept moet door een arts getekend worden. Zouden onze dokters zoveel terughou dender zijn geworden bij het Die afspraak, die destijds wat moeilijk tot stand gekomen was, luidde dat de voorschrij vende arts verantwoordelijk was voor het al of niet aanbren gen van een schriftelijke waarschuwing op medicijnen. Vond hij het niet verantwoord dat de patiënt een auto zou besturen, dan zou hij een aan tekening op het recept maken. Op grond daarvan zou de apo theek een rood plakkertje aan brengen dat aan het rijverbod herinnerde. Vond de arts dat de patiënt met dat medicijn wèl mocht rijden, dan zou hij dat ook aangeven. De apotheek wist dan dat er geen waarschu wing geplakt moest worden. Het systeem gold (en geldt) voor eenaantal groepen ge neesmiddelen, waaronder tran quillizers en slaapmiddelen. Het was waterdicht gemaakt door de afspraak dat, als de arts geen speciale aantekening op zo'n recept zou maken, de apotheek het gele plakkertje zou gebruiken. Daarmee werd de gebruiker niet zo veel wijzer (de rijvaardigheid „kan" bei- ijnvloed worden maar ge beurt dat ook echt?). Hij zou in ieder geval op het gevaar gewe zen zijn, en moest voor nadere inlichtingen desgewenst maar weer naar de dokter toe. In de praktijk is het gele plak kertje bijna het enige wat er van de regeling terechtgeko men is. De apothekers plakken namelijk trouw, terwijl de gro te meerderheid van de artsen niets op de recepten aangeeft. (Formeel hoeven zij zich ook niets van de afspraak aan te trekken. De regeling heeft de vorm van een „zwaarwegend advies" van de hoofdbesturen van de Maatschappij tot bevor dering der geneeskunst en de Maatschappij ter bevordering der pharmacie.) Ondanks deze halve misluk king zou het plakkertjes- systeem nu op het publiek zo veel indruk hebben gemaakt dat veel patiënten spaarzaam zijn gaan gebruiken. Of zelfs tegen hun dokter zeggen dat hij ze maar niet moet voor schrijven, omdat ze dan niet kunnen rijden. Het lijkt, de moeite waard om nader te onderzoeken in hoe verre deze indruk uit de prak tijk juist is. Als het klopt, moet het interessant zijn om na te gaan hoe het verder gegaan is met al die autorijdende men sen met hun problemen en zon der tranquillizers. En als het niet klopt, is er alle aanleiding om door te zoeken naar de oor zaken van een spectaculaire verschuiving in de medische consumptie. Het Amerikaanse Nationale bureau voor lucht- en ruim tevaart NASA wordt steeds enthousiaster over een onderwerp op aards niveau: het nut en de toepassing van waterhyacinten. Dat is een als onkruid groeiend gewas, dat tot dusver vooral berucht was doordat het in warme landen stuwmeren en bevloeiingskanalen kan overwoekeren tot ze onbruikbaar zijn. Een NASA-laboratorium in Mississippi dat zich ongerust maakte over de chemicaliën die het in plaatselijke riviertjes loosde, kwam er achter dat de waterhyacint al groeiend aller lei metalen in zich concentreer de, en andere schadelijke ver bindingen afbrak. In de loop van het onderzoek bleek dat de plant op een voortreffelijke en goedkope manier rioolwater zuivert en vervuilde meertjes weer opknapt als hij maar regelma tig geoogst wordt. Dat levert onvoorstelbare hoeveelheden plantaardig materiaal op, maar dat kan vergist worden tot (aardgas vervangend) me thaan, zelfs als er zware meta len inzitten. Zitten die er niet in, dan kan wat er na de vergis ting overblijft met succes als mest worden gebruikt. Wat ze in Mississippi met het metaalhoudende residu doen, vermeldt het verhaal (nog?) niet. Maar intussen wordt er al gedacht aan goudwinning met waterhyacinten in het lekwater van oude bergen mijnsteen. Metaalvrije waterhyacinten le veren in gedroogde vorm vee voer op van een kwaliteit die volgens de eerste voederproe- ven uitstekend is. Het drogen vergt veel energie, maar daar wordt een zonne warm te- installatie voor geprobeerd. Of het allemaal economisch rond te krijgen is. moet nog worden afgewacht, maar hele hyacin tenboerderijen staan al op papier.

Historische Kranten, Erfgoed Leiden en Omstreken

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9