Twee tentoonstellingen op bevrijdingsdag 4 In VS kunnen meer Nederlandse bloembollen worden afgezet Verbetering handelsorganisatie nodig „SPARTA" ondervilt Havenberichten Fa. De VILDER DAVO-haarden Expositie van Kees Verwey door Jan Engelman in Rotterdam geopend Hoe de duiven vlogen DINSDAG 26 APRIL 1960 GEDEGEN RAPPORT Het Produktschap voor Siergewassen be schikt thans over een gedegen rapport over de afzet van Nederlandse bloembol len in de Verenigde Staten. Het rapport, omvattende een gedetailleerde analyse met volledige statistische resultaten van onderzoek ter plaatse en conclusies en aan bevelingen, is ten behoeve van het pro duktschap opgesteld door het marktonder zoek-instituut Alderson Associates Inc. te Philadelphia in Pennsylvania. Het biedt de Nederlandc bloembollenhandel het naadje van de kous te weten over aanbod, vraag, afzet en concurrentie rond de Nederlandse bol in Amerika. In zijn conclusies geeft het instituut de mening dat er een grote, nog niet gerealiseerde afzetmogelijkheid voor bollen in de Verenigde Staten Maar. zo zegt het rapport, het bedrijf (de Nederlandse bloembollenhandel) is bij de huidige organisatie niet in staat een be trouwbare en voldoende mate van groei gedurende de eerstkomende jaren te hand haven. Er wordt gesproken van veroudering en ondoelmatige onderdelen van afzetmetho- den en ook werkte het nadelig dat de laat ste jaren aan plotselinge en grote vraag- stijgingen in de Verenigde Staten niet kon worden voldaan. Men kan op lange ter mijn echter slechts aannemen, aldus het rapport, dat een stevige, hoewel geleidelij ke groei van de markt voor bollen in de V. S. wordt gewenst en dat derhalve een toenemend aanbod beschikbaar kan wor den gesteld om aan de vraag te voldoen. Het instituut heeft na zijn uitgebreide onderzoekingen getracht duidelijk na te streven, het einddoel van het bedrijf en zijn leden aan te geven en aanbevelingen te doen zowel voor snelle actie in de na bije toekomst, als voor doeleinden die al leen in een langere periode (bijv. vijf jaar) bereikbaar zijn. Groepen exporteurs dienen zich aaneen te sluiten om hun gemeenschappelijke be langen en daarmee die van het vak als geheel te dienen. Voor het begin wordt vrijwillige samenwerking in het komende jaar aangeraden, samenwerking vooral voor reclame en propaganda op allerlei wijzen. Meer geld voor reclame is nodig. De aard en toepassing van de gewenste propagandamethoden worden voorts uit voerig in het rapport omschreven, daarbij wordt er de nadruk op gelegd dat het suc ces van dit soort activiteiten in grote mate afhankelijk zal zijn van de graad waarin de individuele bedrijfsgenoten zich er bij aanpassen en er in rechtstreeks contact met hun afnemers in de kleinhandel een harmonieus en geëigend gebruik van ma ken. Het wordt in het rapport van groot be lang genoemd, niet alleen te propageren dat Nederlandse bloembollen synoniem z\jn met kwaliteit, maar ook werkelijk kwali teit te leveren. Daarbij moet aan de af nemers (kleinhandel en grote publiek) dui delijk gemaakt worden, dat zij er op kun nen rekenen datgene te zullen ontvangen wat men hen doet verwachten. Uit een schat van statistische gegevens vallen voor de Nederlandse bloembollen exporteurs tal van belangrijke gegevens te halen, nieuwtjes dikwijls; ook worden door de cijfers reeds bestaande vermoedens be vestigd. De vraag naar bollen schijnt toe te nemen. 31 percent van de kleinhande laren bestelde dit jaar meer bollen dan vorig jaar, 49 percent evenveel en 13 per cent minder. Hierbij moet men er reke ning mee houden dat de vrees van de kleinhandel om bollen over te houden een belangrijke rem op de verkoop is. Van de vier belangrijke bollensoorten die uit Ne derland werden ingevoerd hebben tulpen regelmatig 60 percent of meer van het to- Koopt bij uw vast tapijt ons dubbele levensduur van uw tapijt een extra isolerende tussenlaag een sterk geluiddempende vloer prijs per m2 2.35 Alleenverkoop bü de tapb'tspecialisten MARKTPLEIN Jaarvergadering KNBRD De jaarlijkse algemene vergadering van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen werd zaterdag middag onder voorzitterschap van de heer J. P. Weyburg in Zaandam gehouden. Na bet openingswoord van de voorzitter heet te de burgemeester van Zaandam de con gressisten hartelijk welkom in zijn ge meente. Met enige hartelijke woorden werd door de bondsvoorzitter aan de Zaandamse Reddingsbrigade de Bonds- vlag aangeboden ter gelegemeid van het veertigjarig bestaan. De reddingsbrigade Utrecht kwam voor een jaar in het bezit van het „Winkelschild". In de vacature ontstaan door het aftre den van de heer Van de rMije als bonds- penningmeester werd de heer F. J. van der Groep uit Zandvoort gekozen. Omtrent de bestuursvacature ontstaan door het be danken van de heer Terpstra zullen voor de bezetting nog besprekingen met de heer Terpstra gevoerd worden in de hoop dat hij het Noorden zal blijven vertegenwoor digen in het bondsbestuur. Het voorstel van de Zandvoortse Reddingsbrigade om voor alle bondsleden het officieel orgaan het maandblad „De Brigade" verplicht te stellen vond geen meerderheid. Besloten werd dit jaar de bondskam- pioenschappen aan de Heemsteedse Red dingsbrigade toe te wijzen. De bonds EHBO-wedstrijden zullen in Den Haag worden gehouden. De vergadering stemde er mee in dat in 1962 de bondsvergadering in Zandvoort wordt gehouden. De jaarlijkse e.h.b.o.-wedstrijd van het districht Noordwest als voorwedstrijd voor de bonds-e.h.b.o.-wedstrijd is vast gesteld op 21 mei in Schoorl. taal uitgemaakt. Op de tulp volgde de narcis in populariteit. Onder andere zijn de kleinhandelaren ondervraagd over de van Nederlandse zij de in de V. S. gevoerde advertentie campagnes. De helft van de kleinhandela ren vindt dat niet genoeg wordt geadver teerd en ongeveer negen van de tien vin den dat advertienties voor bollen zowel op mannen als op vrouwen gericht moeten zijnzijn. 61 percent van de verkopers meent, dat dagbladen het beste medium zijn om de kopers van bollen te bereiken en van de grootste adverteerders voor bol len, de warenhuizen, plaatst zelfs 89 pet. zijn advertenties in dagbladen. Op de ef fectiviteit van dagbladadvertenties wordt ook in dit deel van het rapport sterk de nadruk gelegd. Televisiereclame werd door slechts drie pet. gebruikt. Al is de concurrentie van andere landen nog niet groot, in het rapport wordt er toch ernstig voor gewaarschuwd dat Japan een daadwerkelijke concurrentie op de bollenmarkt gaat vormen. 98 Percent van de ondervraagde kleinhandelaren verkoch ten Nederlandse bollen, 31 pet. ook Ameri kaanse, 7 pet. ook Japanse. 22 pet. ook Belgische, 2 pet. ook bollen uit Frankrijk en 1 percent ook uit andere landen. Volgens het rapport kan niet gesugge reerd worden dat er een ernstige bedrei ging voor de verkoop van Nederlandse bol len van de zijde van binnenlandse telers in het noordwesten van de V. S. bestaat. Een tweede ontwikkeling, de terukgeer van Japan op de wereldbloembollenmarkt, vraagt echter bijzondere aandacht omdat o.a. de Japanse bollen goedkoper zijn dan de Nederlandse en omdat de Japanners stellen dat hun bollen van gelijke kwali teit zijn als dé Nederlandse. Ook vestigt het rapport de aandacht op de toenemende export van Japan naar de V. S. en het duidelijk gebrek aan kennis Dij de klein handelaren inzake hetgeen de kwaliteit van bollen bepaalt. Deze en nog talloze andere bevindingen van Alderson Associates inc., samenge bracht in het omvangrijke twee-delige rapport zal dinsdag worden besproken in tde vergadering van het Produktschap voor Siergewassen in Den Haag. P. Bosua beschouwde nieuwe onderwijswet De laatste seizoenbijeenkomst van de af deling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid-vrouwengroep is maandagavond ten huize van de voorzitster, mevrouw Goossens-Brons, gevuld met een beschou wing over de nieuwe onderwijswet door de heer P. Bosua, hoofd van de Watervliet- school. De heer Bosua stelde, dat het op voeden van kinderen één van de moeilijk ste dingen blijft, niet slechts voor de ouders, maar ook op school en nu heel andere eisen stelt dan vroeger wegens de snel verande rende maatschappij. Het kind stond vroe ger veel dichter bij het werk van de ouders dan thans wegens het klassebesef. De taak van-het onderwijs is nu het kind mee aan te passen aan de veranderende wereld en het hierop voor te bereidem Er moet wor den voorkomen dat het kind in de massa verdwijnt. De mens moet zichzelf blijven. Er zijn bij de toegepaste onderwijsver nieuwing overigens ook fouten gemaakt, maar thans leiden de kweekscholen ook op in de richting van de stelling: onderwijs kracht en kind dichter bij elkaar brengen. Bij de groeiende welstand verlangt men nu dat de kinderen meer leren dan vroeger, wat vroeger alleen scheen weggelegd voor de beter gesitueerden. De stap naar hoger onderwijs blijkt statistisch voor velen ech ter te groot; er zijn vele mislukkingen. En om deze op te vangen staat de zogenaamde Mammoetwet van minister Cals op stapel, die de te grote overgang wil maken tot kleinere trappen om zo toch het kind een kans te geven via lager-, middelbaar- en hoger vormend onderwijs. Vervolgens be handelde de heer Bosua de selectiemoge lijkheid van meer en minder begaafde leer lingen, die in vele gevallen het kind voor al te grote studieproblemen behoedt. Op merkelijk noemde de heer Bosua, dat de kinderen tegenwoordig graag naar school gaan; gespijbeld wordt er hoegenaamd niet en ook worden kinderen niet thuis gehou den. De onderwijsvernieuwing probeert dan ook onder andere door radio, film en bandrecorder in de school een geheel an dere sfeer te brengen. Voetbalstrijd tussen broodbezorgers Een zeer bijzondere voetbalwedstrijd staat IJmuiden te wachten op woensdag avond om half zeven op het VSV-terrein aan de Hagelingerweg te Driehuis. Dan zullen namelijk broodbezorgers de strijd tegen elkaar aanbinden. Het gaal hier om broodbezorgers van een en hetzelfde be drijf, dat evenwel Haarlemse en IJmuiden- se broodbezorgers heeft. Of de bezoekers tijdens de wedstrijd ook knappende brood jes verstrekt worden, is ons niet bekend. Eerste aardbeien in Beverwijk Aan de veiling Kennemerland in Bever wijk zijn maandag de eerste aardbeien aan gevoerd, nadat er vrijdag al enige doosjes waren. Het was nu een prachtig kistje vol van deze aloude Kennemer vruchten, die aangevoerd werden door de Proeftuin. Voor deze primeur werd 1,40 per doosje betaald. De groenteprijzen waren: Aard beien 1,40 per doosje; spinazie 0,14 tot f 0,37; sla f 0.12 tot 0,26; raapstelen 0,16 tot 0,23; witlof f 0,56 tot 0,99; rabarber 0,12 tot f 0,26; bloemkool 0,32 tot 0,85; prei 0,41 tot 0,65; witte kool 0,13 tot 0,22; waspeen 0,63 tot f 0,86. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Vliestroom van Londen: Pax, Blyth, laden IJmuiden; Clan- gula, Liverpool; Toften, Karlstad; Spaarnestroom, Londen; Belgia, Gothenburg; IJstroom, Goole; Stad Gouda, Pepel; Kaap Falga, Karsham: Cal- marsund. Skutskar; Trio, Dublin; Sarita Maria. Ncrrköping; Energie. Par; Dossol. Melilla; Taxia- rhis. Bordeaux; Hammen, Emden. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Hoogkerk van Rotterdam; Trom. Gothenburg; Bennekom, Antwerpen; Manto, La Palice. .Maandag vertrokken uit IJmuiden: Annegret naar Emden: Reggeborg, Colchester; Anne Elisa beth, Londen; Staffan, Rotterdam; Norroe, Rot terdam; Antilope, Hamburg; Eden Z Side, Kings- lyn: Nieuwe Waterweg Rotterdam: Neth. Coast, Rotterdam; Appetituy, Londen; Murfhrid N. Vlaardingen; Ambulant, Ancota: Midas. Rotter dam; Spaarnestroom. Londen; Pacific,BasseIndre. Tweede Kamerlid J. Bommer over woningbouwbeleid Voor de leden van de afdeling Beverwijk van de Partij van de Arbeid heeft de heer J. Bommer, lid van de Tweede Kamer voor die partij, zijn mening gezegd over het beleid van de tegenwoordige regering in zake het woningbouwbeleid. Hij wees er op dat er een principieel verschil is gekomen in het beleid van deze regering en het standpunt van de Partij van de Arbeid. Dat betekent tevens, aldus de heer Bom mer, dat het door de regering ingenomen standpunt heel anders is dan men de kie zers in het verkiezingsjaar heeft voorgehou den. Uitvoerig ging spreker in op het ver schil tussen de particuliere woningbouw en dat van bouwverenigingen. De betrokken minister wil op verschillende manieren het standpunt verdedigen, zo zei hij, maar de lasten die men nu de bevolking oplegt in de vorm van subsidies, zullen zelfs het na geslacht nog drukken. De heer Bommer vroeg zich af hoe een en ander te rij men is met de bedoeling de subsidies zo veel mogelijk af te schaffen. De regering trekt de particuliere bouwers vóór, zo stelde hij, maar in het begin van de twin tigste eeuw, toen er ook een liberale re gering was, gaf deze als haar standpunt dat de particuliere bouwers hun taak niet hadden begrepen, waarna men over ging tot het oprichten van Bouwverenigingen. Volgens de heer Bommer een heel wat ge zonder idee. Gezinsverzorging baart Witte Kruis in Beverwijk grote zorgen De Beverwijkse afdeling van het Witte Kruis heeft maandagavond in het gebouw aan de Baanstraat een ledenvergadering gehouden. Voorzitter Th. W. Reinders sr. deelde mee dat de dit jaar gehouden Em- mabloemcollecte een bedrag van 2065, heeft opgebracht. Dit is ongeveer gelijk aan vorig jaar. De afdeling kan wel tevre den zijn over het werk in het afgelopen jaar, er zijn enige nadelige saldo's maar alle subsidies zijn nog niet binnen. Secretaris D. Bakker bracht uit het jaar verslag enige hoogtepunten naar voren. Zo werd in samenwerking met het Wit- Gele Kruis in Oosterwijk een consultatie gebouw voor het kleuteronderzoek ge opend. In totaal werden in 1959 door de wijkverpleegsters 18079 werkzaamheden verricht, waarvan 16368 in Beverwijk en 1711 in Heemskerk. De gezinsverzorgsters verrichtten in totaal 8653 jaardagen. Het ledental stond in 1959 op 3043 en nu op 3125; een toename van 82. De gezinsverzor ging baart steeds groter zorgen, daar het steeds moeilijker wordt verzorgsters te krijgen. Blijft deze toestand aanhouden dan zal men trachten in de noordelijke provincies personeel te werven voor de af deling Beverwijk. Penningmeester B. Kuiper vertelde dat het badhuis ook nu weer het zorgenkind van de vereniging was. Er werden in totaal 27844 baden genomen tegen 42486 in 1957. Deze terugloop heeft zijn oorzaak in het feit dat de nieuwbouw voorzien wordt van een badcel. De balans sloot met een bedrag van 133.436.05. De resultatenrekening van het badhuis sloot met een bedrag van 21.578.87. Er was een hhdelig' saldo van 8.550, Tegen busje gereden Een 26-jarige timmei-man uit Haarlem, in dienst 'bij een Velsens aannemingsbe drijf, is maandagmorgen op weg naar zijn werk bij Breedband n.v. te IJmuiden met zijn scooter in botsing gekomen met een personeelsbusje van het aannemings bedrijf. De scooterberijder moest uitwij ken voor enige fietsers en kwam daarbij op de linkerweghelft. Het slachtoffer moest met hoofdletsel in het Beverwijkse Rode Kruis ziekenhuis worden opgenomen. Er zullen ter gelegenheid van bevrijdingsdag twee tentoonstellingen in de gemeente Velsen worden gehouden. Op 3 mei opent wethouder C, P. J. Maas in de gemeentelijke vergaderzaal aan de Smidt van Gelderstraat te Velsen-Noord een tentoonstelling van materiaal uit de bezettingstijd onder de titel „Nederland bezet". Vele voorwerpen uit de collecties van de heren J. J. Spanninga en P. A. Veldheer, waarover we vandaag uitvoerig schrijven, zullen op deze tentoonstelling te zien zijn. Er zullen enkele liederen uit de oorlog te beluisteren zijn. Veel van het materiaal van de genoem de heren is uit giften verkregen. Het is misschien wel dienstig er op te wijzen, dat degenen, die nog interessante dingen uit de oorlog hebben, die ze toch weg willen gooien, deze op het bureau van de Velser Gemeenschap kunnen brengen. Daar zal men er erg blij mee zijn. Er wordt voor deze expositie een kleine toegangsprijs gevraagd: voor ouderen een kwartje, voor kinderen een dubbeltje. De tentoonstelling wordt 3 mei om half acht geopend. Dagelijks is de expositie daarna tot en met 8 mei geopend van 10 tot 23 uur, zondags van 14 tot 23 uur. Felison „Felison" organiseert een grote expositie van etsen van Francesco de Goya, die leef de van 17461828. De zeventig werken dragen de titels „De rampen van de oor log", zodat deze tentoonstelling ook geheel past in het kader van herdenking en be vrijding. Goya heeft de etsen gemaakt tijdens de opstand tegen Napoleon. Hij is toen oog getuige geweest van deze Spaanse ver zetsstrijd en is er diep door getroffen, zo als men op de tentoonstelling zal kunnen zien. De etsen zijn afkomstig van de collectie- Boymans. De tentoonstelling wordt geor ganiseerd in samenwerking met de Neder landse kunststichting. Wanneer loco-burgemeester H. de Boer de tentoonstelling op 5 mei om half elf opent, zal dit een reden tot feestvreugde zijn. Want hiermede zal Felison voor het eerst exposeren in de nieuwe zaal aan de Heidestraat, die een belangrijke aanwinst betekent voor het culturele leven van Velsen. Dagelijks is de expositie tot en met 29 mei geopend van 19.00 tot 21.00 uur. Op 5 mei, zaterdags en zondags is de tentoon stelling van 2 tot 5 uur toegankelijk. Tijdens de openingsplechtigheid op 5 mei zal de directeur van hel Frans Hals museum, de heer H. P. Baard, een inlei ding houden. De heer J. Voskuil verzorgt het commentaar in de catalogus. Advertentie Wasmachines - Centrifuges VERKOOP - REPARATIE De grootste keuze en de beste service Het aloude en bekende adres Advertentie ALLE MODELLEN LQENDERSLOOT CENTRUM GALERIJ Lange Nieuwstraat 433 - 435 Chr. school in Santpoort krijgt nieuwe banken Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Santpoort heeft de gemeente medewerking verzocht voor de vervanging van 109 schoolbanken, 4 tafels en 4 stoelen in het schoolgebouw aan de Frans Netscherlaan. De schoolbanken zijn schadelijk voor de goede lichaamshouding van de kinderen en door de schoolarts afgekeurd. In het schoolgebouw aan de Irissen- straat te Santpoort zijn 34 banken, die voorlopig door de daling van het aantal leerlingen niet behoeven te worden ge bruikt. Deze banken zouden kunnen wor den gebruikt om een gedeelte van de af gekeurde banken te vervangen. De ge vraagde tafels en stoelen verkeren volgens B. en W; van Velsen nog in goede staat, zodat zij de raad voorstellen medewerking voor de vervanging van 75 schoolbanken te verlenen en die voor de vervanging van 34 schoolbanken, 4 tafels en 4 stoelen te weigeren. Openbaar Kunstbezit koopt tekening van Verwey ter aanbieding aan het Frans Halsmuseum Te Rotterdam is zaterdagmiddag in het museum Boymans-Van Beuningen een expositie geopend van tekeningen en aqua rellen van Kees Verwey. Deze overzichts expositie is ingericht ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van de kunstenaar en zij werd onder grote belangstelling ge opend door de dichter Jan Engelman. Een telegram aan de schilder deed de belang stelling blijken die Burgemeester en Wet houders van Haarlem voor deze huldi gingsexpositie hebben. De Stichting Open baar Kunstbezit, welks voorzitter, prof. dr. J. G. van Gelder, bij de opening aanwe zig was, heeft een tekening van Kees Ver wey, getiteld „Mijn vrouw", aangekocht met het oogmerk deze aan te bieden aan de directie van het Frans Halsmuséum voor plaatsing in de afdeling moderne kunst. De dichter Jan Engelman haakte met zijn inleiding in op enkele uitlatingen van Kees Verwey in een interview. Hij citeer de onder andere de uitspraak, dat de hoogleraarsbenoeming van Verwey niet doorging omdat „men ineens het land kreeg aan mijn karakter". „Dat is moge lijk," zei Engelman, „maar zijn aard is niet zo slecht. Hij laat zich alleen niet graag in de kaart kijken en als dat ge vaar dreigt wordt hij halsstarrig." Engel man ging wat dat betreft in op de ver wantschap die hij ziet tussen Verwey en de door deze kunstenaar zo bewonderde Van Deyssel. „Verwey heeft Thijm (Van Deyssei) bewonderd en ik geloof dat hij gelijk heeft en dat Van Deyssel thans on derschat wordt." „Thijm acteerde graag en daar keek men niet doorheen. Daarin lijkt Verwey op Van Deyssel, hij kan even wreed lijken en is even zacht". Engelman stelde dat Van Deyssel zich het meest kernachtig heeft onthuld in „Caesar". „En in de schilderkunst gaat Verwey thans op die Van Deijssel lijken." „Verwey is méér dan de anekdotes die over hem in omloop zijn." Engelman gaf als zijn me ning dat Kees Verwey thans in een nieuwe fase is en zag daarvoor „De ontheem den" en het Carnavalsstuk als duidelijke aanwijzingen. ,Wat wil hij nu, synthese of een soort monumentaliteit," vroeg Engelman zich af. De spreker citeerde vervolgens Re noir: „Men moet niet verstarren in over geleverde vormen, maar evenmin uit lief de voor de progressie het overgeleverde loslaten." „Religieus gevoel gaf de oude meesters hun voornaamheid, er was geen kloof tussen kunstenaar en milieu. Zon der die grondslag kan er geen kunst zijn." „Het gebrek aan idealen verklaart de ver laging van de moderne kunst." „De mo derne kunstenaar is geïsoleerd." Jan En gelman stelde met nadruk hoe merkwaar dig hij deze uitspraken voor een impres sionist acht en gaf toen met enkele korte slotregeltjes de toehoorders de gelegen heid zelf de conclusie wat Verwey betreft uit deze citaten te trekken. Hij zei slechts: „Kees Verwey denkt na over het geloof. Hij is een ernstig kunstenaar. Ik wens hem geluk met deze expositie." Herv. jeugd musiceerde en speelde toneel De jeugd van de Ned. Hervormde Ge meente in IJmuiden-West heeft een stampvolle „Rank" maandagavond best vermaakt met het optreden van het mu- ziekensemble „Die Rooiroks" onder lei ding van Jeanne van Asselt en van een jeugdtoneelgroep (voor het eerst) die ,,'t Zit wel goed meneer Duif" voor het voet licht bracht. „Die Rooiroks" wisten hun nummers goed te brengen. Dat vergoedde veel yan wat men aan technische vaar digheid nog al eens tekort kwam. De in strumentale soli en het vocale optreden van enige orkestleden waren zeer verdien stelijk. De rollen van ,,'t Zit wel goed meneer Duif" kwamen over het algemeen goed uit de verf. Er werd enthousiast en vlot ge speeld. Het blijspel (in zes taferelen) van Bert Huizinga behandelt de eerste liefde van een teenager en wat de ouders daar mee te stellen hebben. Alles komt natuur lijk op zijn pootjes terecht. Veel succes oogstte Gerrit Wezelman in de rol van het onuitstaanbare jongetje Alexander van Tijningen. Hans Schmid bracht een ro buuste, vader Doorsnee-achtige meneer Duif op de planken. Ook de dochter Ma- rit, een rol van Hannie Luitjes, wist ie ders sympathie op te wekken. MUTATIE BIJ RIJKSPOLITIE De wachtmeester der rijkspolitie, J. Volkers wordt met ingang van 1 mei over geplaatst naar Delden (Ov.) Deze politie man had sedert 1 april 1957 zijn stand plaats in Heemskerk. J. Staats vertelde over zijn verblijf in Nieuw-Guinea In het veilinggebouw Het Centrum te Beverwijk heeft de heer J. J. Staats uit Leiden voor de leden van de volièrever eniging „Vogelvreugd" een lezing gehou den over zijn verblijf in Nieuw Guinea, als lid van de expeditie in 1959. De heer Staats wist veel te vertellen over de ge woonten van de bevolking van dat land en toonde een aantal gebruiksvoorwerpen, waarbij de stenen bijl niet ontbrak. De heer Staats zei dat het wonderlijk is hoe deze bevolking met de primitieve midde len nog zoveel moois tot stand kon bren gen. Er waren ook geprepareerde vogels te zien. De mooie kleuren van de veren trok ken reeds van verre de aandacht en ook de vele kleurendia's die de heer Staats liet zien, maakten deze avond tot een van de meest geslaagde van „Vogelvreugd". Bij de aanwezigen waren vele niet-leden. Kampschool in Bakkum Ook dit jaar zal in het clubhuis van CSV aan de Zeeweg te Bakkum weer de zo genoemde kampschool, voor kinderen van in het kampeerterrein verblijvende va kantiegangers, worden gehouden. Hoewel echter thans reeds opgaven voor diverse kinderen zijn binnengekomen zal het niet waarschijnlijk zijn dat de kamp school op maandag 2 mei zal gaan draai en omdat thans nog geen leerkracht is aangesteld. De IJmonflc.. Van de postduiveiiboUdersvereniging De IJmdn- den te IJmuiden namen dit weekeinde 145 duiven deel aan een wedvlucht van Tilburg af over een afstand van 105 km. De lossing geschiedde om 13.00 uur. Een duif van Knapen bereikte als eer ste het hok om 14.46 uur, de laatste prijsduif om 15.02 uur. Dit was de eerste vlucht van het sei zoen. De duiven hadden met een koude n.w. wind te kampen. Toch had de vlucht een snel verloop. De uitslag was als volgt: Knapen 1; Vendel 2 29; v Slooten 3: Harms 4 6 8 17 18 19 26; Blok 5 9; Borgart 7 20 25: Suurmond 10 14 15 16: Schriever 11 24; Hovenkamp 12: mevr. De Boer 13; De Vlugt 21 28; Verduin 22 23; Koffeman 27. De Luchtpost Van de postduivenhoudersvereniging De Lucht post te Castrieum namen dit weekeinde 227 dui ven deel aan een wedvlucht van Breda af over een afstand van 108 km. De lossing van de duiven geschiedde om 8 uur. Een duif van pastoor W. G. Minnebo bereikte als eerste het hok om 10.14.12 uur. de laatste prijsduif om 11.12.23 uur. De eer ste wedvlucht voor oude duiven die zondag werd gehouden verliep alreeds met veel spanning om dat enkele liefhebbers die vorig seizoen vrijwel niet tot de prijswinnaars behooi'den thans de eerste plaatsen voor zich opeisten en dat met eer felle tegenwind. De uitslag was als volgt: 1. pas toor W. G. Minnebo 10.14.12; 2. J. Th. Vonk en S Kos 10.15.26; 3. H. Jaspers 10.22.44 4. G. N. Aar denburg 10.19.54; 5. G. Klaasse 10.21.36; 6. A. Met selaar 10.23.04 7. J. Zentveld 10.24.26 8. P. Ver donk 10.31.13; 9. K. A. Gort 10.32.09; 10. J. W Houtenbos 10.34.18; 11. P. G. Kappers 10.39.56; 12. J. A. Steenman 10.39.03; 13. J. A. Beentjes 10.40.54; 14. B. Heistek 10.41.54; 15. A. J. Peeters 10.4f 16. J. Roskam 10.47.22; 17. H. Sanders 10.51.13; N. Kollenberg 11.00.31: 19. G. F. Tromp en J. Lust 11.12.23. Heemskerk De stille tocht in Heemskerk Het programma voor de Stille Tocht op woensdag 4 mei in Heemskerk luidt als volgt: Om 7 uur kerkdiensten. 7.45 uur luiden der klokken tot 30 secon den voor 8 uur, waarna 2 minuten stilte in acht worden genomen. 7.45 uur: opstelling stille tocht op het Raadhuisplein. Route: G. van Assendelft- straat, Poelenburglaan, Zaalberglaan, Kerklaan, waarna kranslegging op de al gemene begraafplaats. Hierna gaat men naar de Deutstraat, Kerklaan, A. Ver- herentstraat, waarna tot slot een krans legging op het r.-k. kerkhof plaats vindt. Nog geen tweede Chr. school in Heemskerk Maandagavond heeft de Hervormde schoolvereniging te Heemskerk haar jaar vergadering gehouden. De voorzitter de heer J. Schuivelink deelde mee dat het bestuur plannen heeft gemaakt voor de bouw van een tweede Christelijke school. Het verzoek hiertoe werd echter afgewezen en men moet thans voorlopig nog wachten. Men hoopt dit jaar het nieuwe gedeelte van de thans bestaan de school in gebruik te kunnen nemen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat het leerlingenaantal met achten negentig is gestegen en thans driehonderd eenendertig bedraagt. De school heeft thans negen leerkrachten. De penningmeester, de heer J. Vrugt. maakte melding van een flink batig saldo Als bestuurslid werd mevrouw C. Wen- tink-Van Pelt herkozen. In de plaats van mevrouw Pit, die zich niet meer beschik baar stelde, werd benoemd de heer K. Kroese. Tot besluit van deze niet druk bezochte vergadering werden dia's van het nieuwe gedeelte van de school vertoond. Viering bevrijdingsdag in Heemskerk Voor de viering van de bevrijdingsdag op donderdag 5 mei heeft de vereniging „Koninginnedag" te Heemskerk een uit voerig programma samengesteld. Het feest begint met een optocht van alle schoolkin deren die eindigt op het Raadhuisplein, waar burgemeester H. Nielen een bevrij dingsrede uitspreekt. Hierna volgt de op lating van tweeduizend ballonnen en wor den vierhonderd duiven los gelaten. De burgemeester zal tevens nog een krans leggen. Voor de kinderen zijn er hierna bio scoopvoorstellingen en poppenkastver- toningen. 's Middags vinden op „De Vlotter" diver se sportwedstrijden plaats. Voetbalwed strijden tussen ADO en ODIN en ADO en Meervogels uit Akersloot, een volleybal ontmoeting tussen ODIN en ADO en een handbalwedstrijd vormen de hoofdschotel. 's Avonds om acht uur is er volksdan sen door „Assumburg" op het Bachplein. De Heemskerkse tafeltennisclub organi seert 's morgens een toernooi in het jeugd huis „De Schakel". „Leer de zee kennen" Onder de titel „Leer de zee kennen" hield de Heemskerkse Reddingsbrigade in samenwerking met de Koninklijke Neder landse Bond tot het Redden van Drenke lingen maandagavond in zaal Nijman een zeer druk bezochte bijeenkomst. De heer H. v. d. Wel, lid van de contact commissie van de K.N.B.R.D. en voorzitter van de Wijk aan Zeeër Reddingsbrigade, zette op duidelijke wijze uiteen hoe de kustbrigades werken. De zee is niet ge vaarlijk als men zijn hersens maar ge bruikt, zei de heer Van der Wel. Men moet zich voor het baden en zwemmen van de aard van de strand, de stroom en de wind richting op de hoogte stellen en niet baden vlak bij strandhoofden, golfbrekers, haven- pieren of andere obstakels. Nadat nog een aantal vragen waren be antwoord, werd een aantal films vertoond. Vakantieverrassing voor schoolkinderen Op initiatief van het Katholiek Instituut voor Volksontwikkeling te Heemskerk hebben schoolkinderen maandag een pret tige ochtend of middag beleefd. Tijdens twee voorstellingen bracht het cabaret gezelschap Frans Weber het feestprogram ma „kindervreugd". Er werd een afwisse lend programma opgevoerd, bestaande uit acrobatiek, muziek, wedstrijden, goochelen en jongleren. „CARNAVAL DER LIEFDE" De r.-k. toneelvereniging „Vrienden kring" te Heemskerk geeft op woensdag 27 april en dinsdag 3 mei een opvoering van het blijspel „Carnaval der liefde". Met dit stuk wordt het seizoen besloten. Castrieum CSV houdt kermis om geld voor tribuneoverkapping te krijgen In haar clubhuis aan de Zeeweg heeft de Castricumse sportvereniging C.S.V. een algemene ledenvergadering gehouden ter bespreking van een aantal belangrijke punten, waaronder de benoeming van een nieuwe elftalcommissie. De heer J. Wes terman die reeds sinds december aanvul lend bestuurslid was werd op deze bijeen komst definitief als zodanig gekozen. De nieuwe elftalcommissie bestaat uit de heren C. Boot, B. Beunder, G. Grobbe J. Westerman en als adviserend lid de trai ner de heer J. Reitsma. Besloten werd te trachten te komen tot het aanschaffen van een nieuwe terreinver lichting omdat de bestaande verlichting reeds lang niet meer aan de eisen voldoet. Er werd een commissie gevormd die de plannen om te komen tot overkapping van de tribune zal uitwerken. Er is gedacht aan het houden van een kei-mis op het terrein waarvan de baten dus voor de ovei-kapping gebruikt zullen worden. Over het al of niet tweemaal per week trainen werd stevig gediscussieerd. Met de trainer zal hierover nog van gedachten worden ge- isseld. Tenslotte werd nogmaals bekend gemaakt dat het uitstapje, in vei-band met het 30-jarig bestaan, op 29 mei wordt ge houden. Welk elftal men hier als gastheer zal kunnen vinden om een vriendschappelijke wedstrijd te spelen is nog niet bekend. GROENTEMARKT CASTRICUM Op de veiling van Ons Belang te Castri eum wei'd maandag nog een zeer goede prijs voor prei betaald. De rabarber was sinds eind vorige week nog verder in prijs gedaald en de aangevoerde sjalotten ble ken nog maar slecht verkoopbaar, want ze bx-achten niet meer dan 12 cent per kilo op. Ook de spinazie, vrijdag nog 32 cent, kon nu geen kwartje meer halen. De aange voerde rabarber daalde eveneens in de misère, gezien haar notering. De prijzen van maandag waren: Rabarber 17, prei 18-45, spinazie 24, sjalotten 10-12 cent. BENOEMING ONDERWIJSPERSONEEL B. en W. van Velsen dragen de raad voor als leraar of lerares voor het geven van voorlichtingscux-sussen aan de Huis houdschool in IJmuiden: G. J. Kwakkel, T. Groot, Z. Kuiper, M. A. van Kleef- Van Wanhooy, M. Marseille-Beeks, D. Spiers en B. van Veenkamp. RIJKSBIJDRAGE VOOR „SCHOONENBERG" Bij Koninklijk Besluit van 12 maart 1960 is voor de tijd van vijf jaar opnieuw een jaarlijkse bijdrage van f 1750 verleend in de kosten van aankoop en instandhouding van het landgoed „Schoonenberg". Wijk aan Zee KONINGINNEDAG IN DE BADPLAATS De vereniging tot de viering van natio nale- en dorpsfeesten in Wijk aan Zee heeft voor Koninginnedag het volgende programma samengesteld. 's Morgens half tien autopedwedstrijden en om elf uur rolscbaatswedstrijden. Om twee uur 's middags is er ringsteken op de fiets voor kinderen tussen twaalf en vijf tien jaar. Om drie uur start „Arion" voor een muzikale rondgang door het dorp. Hierna volgt nog een hardloopwedstrijd en het bekende knuppelen achter café De Zon".

Krantenviewer Noord-Hollands Archief

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4